Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, musi je posiadać każdy pojazd, który porusza się na drogach. Kierowcy, którzy zaniedbają ten obowiązek, muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Zakres ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych określają przepisy, ale koszt nie jest stały, zależy od wielu różnych czynników. W jaki sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC? Co zrobić, aby płacić mniej?
Co to jest ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe. OC jest przypisane do danego samochodu, nie do kierowcy. Obejmuje różnego typu szkody materialne i osobowe, które mogą powstać w czasie wypadku lub kolizji. W przypadku, gdy wydarzy się wypadek, koszty naprawy przejmuje wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Zdarzenia, jakie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC, wymienione są Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, tam też można znaleźć informacje, czego ubezpieczanie OC nie obejmuje.
Jak obniżyć cenę za ubezpieczenie OC samochodu?
Obecnie utrzymanie samochodu kosztuje bardzo dużo, dlatego większość kierowców szuka sposobów na obniżenie OC. Cena, jaką należy zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, zależy od wielu czynników tj. wiek kierowcy, marka samochodu, historia wypadkowa itp. Co zrobić, aby płacić mniej?
- Współwłaściciel samochodu – na wysokość OC duży wpływ na wiek kierowcy. Osoby młode, które kupują pierwszy samochód, zapłacą za OC dużo więcej niż doświadczeni kierowcy, którzy już od lat mają prawo jazdy. Aby uniknąć wysokich opłat, wystarczy znaleźć współwłaściciela, któremu będą przysługiwały zniżki. Może być to członek rodziny lub zaufany znajomy.
- Bezszkodowa jazda – aby płacić mniej za OC, warto być rozważnym i starać się jeździć bezpiecznie. Za jazdę bez wypadków towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają duże zniżki, nawet 60%.
- Odpowiednia marka – cena ubezpieczenia zależy również od marki samochodu. Niektóre pojazdy są uważane za bardziej bezpieczne, rzadziej ulegające wypadkom, dlatego opłaty dla nich są niższe. Do najtańszych marek należą: Dacia, Suzuki, Kia, Toyota, Skoda, Citronen. Fiat. W zestawieniach najdrożej wypada BMW, Audi, Lamborghini i Alfa Romeo.
- Mniejsza pojemność silnika – nie tylko marka samochodu, ma wpływ na cenę ubezpieczenia. Ważnym czynnikiem jest pojemność silnika. Jak wiadomo, pojazdy o dużych silnikach rozwijają większe prędkości, a to zwiększa ryzyko wypadku. Aby zmniejszyć opłaty, lepiej kupić pojazd o mniejszej pojemności np. poniżej 1.0 l, 1.0 – 1.2 l lub 1.2 – 1.4 l.
- Wiek samochodu – ubezpieczyciele przy ubezpieczeniu samochodu biorą również pod uwagę jego wiek. Im młodszy samochód, tym ubezpieczenie będzie niższe. Najlepiej wybrać kilkuletnie samochody, bo pierwsze zniżki pojawiają się po 4 latach od rejestracji.
- Miejsce parkowania – wybierając obowiązkowe ubezpieczenie auta, należy podać miejsce parkowania auta. Właściciele samochodów garażowanych lub osoby, które korzystają z parkingów strzeżonych, zapłacą mniej niż kierowcy, którzy parkują samochód na ulicy czy pod blokiem.
Jak jeszcze obniżyć koszty ubezpieczenia OC?
Wybierając ubezpieczenie OC komunikacyjne, należy zapoznać się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych, skorzystać z dostępnych rankingów i porównywarek. Kalkulator OC jest dużym ułatwieniem, w jednym miejscu skupia oferty różnych ubezpieczycieli. Wiele kierowców pozostaje wiernym raz wybranej firmie ubezpieczeniowej, a to duży błąd. Czasami może się okazać, że oferta innego ubezpieczyciela będzie korzystniejsza. Dobrą opcją jest także zakup pakietów np. ubezpieczenia AC, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance lub dodatków tj. zielona karta. W takich przypadkach można liczyć na atrakcyjne rabaty. Aby nie utracić wypracowanych zniżek, nawet po spowodowaniu szkody, warto również wykupić ochronę zniżek. Ubezpieczyciele pozwalają na płatność za OC w ratach, ale osoby, które chcą zaoszczędzić, powinny zapłacić za góry za cały okres ochrony. Raty mogą znacząco zwiększyć cenę za OC. Oczywiście ubezpieczenie auta to nie jedyny wydatek dla kierowców. Posiadacze samochodów muszą liczyć się z opłatami za naprawy, części i paliwo. Na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-obliczyc-zuzycie-paliwa/ można sprawdzić, jak obniżyć wydatki na paliwo.
Cena OC nie musi przyprawiać o ból głowy. Warto dobrze się rozejrzeć, sprawdzić oferty różnych firm, a także poznać sposoby na obniżenie ceny za ubezpieczenie auta.
Artykuł sponsorowany
No comment